MSMBG54AE3
Mfr.Part #
MSMBG54AE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Dual
Test Current :
1mA
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Additional Feature :
High Reliability
Power - Peak Pulse :
600W
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
600W
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
63.15V
Mount :
1
Peak Pulse Current :
6.9A
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
54V
Clamping Voltage :
87.1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ