MSMBG54A
Mfr.Part #
MSMBG54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Direction :
1
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
54V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
6.9A
Clamping Voltage :
87.1V
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ