MSMBG48A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMBG48A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.7A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Supplier Device Package :
SMBG (DO-215AA)
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V