MSMBG18A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMBG18A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMBG (DO-215AA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Type :
Zener
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
20V