MSCDC200H70AG
Mfr.Part #
MSCDC200H70AG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Module
Description
PM-DIODE-SIC-SBD-SP6C
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Vf - Forward Voltage :
1.5 V at 200 A
Configuration :
Full Bridge
Base Product Number :
MSCDC200
Diode Type :
Single Phase
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Series :
Microchip
Product :
Diode Power Modules
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
SP6C
Package :
Tube
Voltage - Peak Reverse (Max) :
700 V
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Subcategory :
Transistor Polarity :
N-Channel
Type :
Phase Leg
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800 μA @ 700 V
Product Status :
Active
Package / Case :
Module
Mounting Style :
Screw Mount
Datasheets
MSCDC200H70AG
Microchip Technology MSCDC200H70AG
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C ~ 175°C (TJ) 800 μA @ 700 V Module
MSCDC200H70AG Overview
MSCDC200H70AG Features
Module package
operating at a temperature of -40°C ~ 175°C (TJ)
MSCDC200H70AG Applications
There are a lot of Microchip Technology
MSCDC200H70AG applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A