MSCD165-16
Mfr.Part #
MSCD165-16
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D2
Description
DIODE MODULE 1.6KV 165A SD2
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Length :
94mm
Pin Count :
3
Peak Reverse Current :
9mA
Terminal Position :
UPPER
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Height :
23mm
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
D2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Forward Current :
165A
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage :
1.15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 300A
Width :
34mm
Diode Type :
Standard
Mount :
Chassis Mount, Screw
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Element Material :
SILICON
Output Current :
165A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
3
Average Rectified Current :
165A
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
JESD-609 Code :
e0
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9mA @ 1600V
Application :
GENERAL PURPOSE
Peak Non-Repetitive Surge Current :
6kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Number of Phases :
1
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Datasheets
MSCD165-16
Microsemi MSCD165-16
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 165A 1.6kV-DC 2-Element D2 Chassis Mount
MSCD165-16 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1.15V.This device will operate when the forward voltage is set to 165A.A reverse voltage peak of 9mA is used to power devices like this one.
MSCD165-16 Features
1.15V forward voltage
a peak voltage of 9mA
a reverse voltage peak of 9mA
MSCD165-16 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSCD165-16 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23