MSCD70-18
Mfr.Part #
MSCD70-18
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Description
DIODE MODULE 1.8KV 70A D1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
5mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1800V
Number of Phases :
1
Mount :
Chassis Mount, Screw
Pin Count :
3
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Voltage (DC) :
1.8kV
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.48V @ 200A
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Forward Current :
70A
Terminal Position :
UPPER
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.4kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Average Rectified Current :
70A
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
D1
Diode Type :
Standard
Forward Voltage :
1.48V
Datasheets
MSCD70-18
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 70A 1.8kV-DC 2-Element D1 Chassis Mount
MSCD70-18 Overview
In the case of 1.48V forward voltage, the device will operate.In the case of 70A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 5mA.
MSCD70-18 Features
1.48V forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
MSCD70-18 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSCD70-18 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23