MSCD60-12
Mfr.Part #
MSCD60-12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Description
DIODE MODULE 1.2KV 60A D1
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Case Connection :
Isolated
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Published :
2011
Forward Current :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1200V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
Standard
Packaging :
Bulk
Peak Reverse Current :
5mA
Average Rectified Current :
60A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Forward Voltage :
1.15V
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Position :
UPPER
Pin Count :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
D1
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
Number of Pins :
Application :
GENERAL PURPOSE
Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Length :
93mm
Width :
21mm
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Output Current :
60A
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 200A
Height :
30.5mm
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.15kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MSCD60-12
Microsemi MSCD60-12
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 60A 1.2kV-DC 2-Element D1 Chassis Mount
MSCD60-12 Overview
As long as the forward voltage is set to 1.15V, the device will operate.As long as the forward voltage is set to 60A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 5mA on devices like this one.
MSCD60-12 Features
1.15V forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
MSCD60-12 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSCD60-12 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23