MSCD36-18
Mfr.Part #
MSCD36-18
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Description
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1800V
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Position :
UPPER
Mount :
Chassis Mount, Screw
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
1.25V
Diode Type :
Standard
Case Connection :
Isolated
Average Rectified Current :
36A
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.8kV
Pin Count :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
650A
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
D1
Application :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Phases :
1
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Forward Current :
36A
Number of Terminations :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Number of Elements :
2
Number of Pins :
Peak Reverse Current :
5mA
Datasheets
MSCD36-18
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 36A 1.8kV-DC 2-Element D1 Chassis Mount
MSCD36-18 Overview
A forward voltage of 1.25V will enable the device to operate.A forward voltage of 36A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 5mA.
MSCD36-18 Features
1.25V forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
MSCD36-18 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
MSCD36-18 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23