MSC8254SVT800B
Mfr.Part #
MSC8254SVT800B
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
FCBGA
Description
IC PROCESSOR 4-CORE 783FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
RAM (words) :
Min Supply Voltage :
970mV
Terminal Pitch :
1mm
Packaging :
Bulk
Temperature Grade :
Other
Terminal Position :
BOTTOM
Boundary Scan :
yes
Length :
29mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Operating Temperature :
105°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
3.94mm
Data Bus Width :
64B
Frequency (Max) :
800MHz
Package / Case :
FCBGA
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Ball
Frequency :
800MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
RAM Size :
32kB
Memory Size :
512kB
Internal Bus Architecture :
Multiple
ECCN Code :
5A992
Power Supplies :
11.5/1.82.5V
Halogen Free :
Halogen Free
Max Supply Voltage :
1.05V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Interface :
Ethernet, I2C, PCI, SPI, Serial, UART, USART
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Cache
Number of Pins :
783
Number of Terminations :
783
Pin Count :
Supply Voltage :
1V
Format :
FIXED POINT
Barrel Shifter :
Bit Size :
32
Min Operating Temperature :
0°C