MSC250V161
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSC250V161
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can - QC Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 161UF 250V QC TERM
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
2.060" Dia (52.32mm)
Voltage - Rated :
250 V
Package / Case :
Radial, Can - QC Terminals
Series :
MSC
Lead Spacing :
0.880" (22.35mm)
Capacitance :
161 μF
Height - Seated (Max) :
4.380" (111.25mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Applications :
Motor Start
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bag
Datasheets
MSC250V161
NTE Electronics, Inc. MSC250V161
MSC 161 μF Capacitor Chassis Mount 2.060" Dia (52.32mm) -40°C ~ 65°C Radial, Can - QC Terminals