MS308-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS308-10S
Manufacturer
Masach
Description
30.8 X 17.8 X 4.4MM EMI/RF SHIEL
Stock
486
In Stock :
486
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Product Length (mm) :
30.8(mm)
Mounting Type :
Solder
Length :
30.8 mm
Mounting Style :
Surface Mount
Length - Overall :
1.213" (30.80mm)
Package :
Tray
Thickness :
4.4 mm
Height - Overall :
0.173" (4.40mm)
Brand :
Masach Tech
Material :
Tin-Steel (CRS)
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Product Height (mm) :
4.4(mm)
Product :
Shields
Product Depth (mm) :
17.8(mm)
Width :
17.8 mm
Base Product Number :
MS308
Ventilation :
Non-Vented
Subcategory :
EMI/RFI
Packaging :
Tray
Product Status :
Active
Width - Overall :
0.701" (17.80mm)
Type :
Shield, 1-Piece
Datasheets
MS308-10S
Masach MS308-10S
Shield, 1-Piece 0.173" (4.40mm) 0.701" (17.80mm) Solder 1.213" (30.80mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 30.8 mm 17.8 mm
MS308-10S Overview
MS308-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS308-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS308-10S RF Shields applications.
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC