MS300-10C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS300-10C
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD COVER 0.984"X1.205" SNAP
Stock
869
In Stock :
869
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Mounting Type :
Snap Fit
Packaging :
Tray
Height - Overall :
0.118" (3.00mm)
Product Depth (mm) :
25(mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Length - Overall :
1.205" (30.60mm)
Type :
Cover
Masach Tech
Thickness :
3 mm
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Package :
Tray
Length :
30.6 mm
Subcategory :
EMI/RFI
Brand :
RoHS :
Details
Base Product Number :
MS300
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Length (mm) :
30.6(mm)
Product Height (mm) :
3(mm)
Width - Overall :
0.984" (25.00mm)
Product :
Shields
Material :
Tin-Plated Steel
Width :
25 mm
Product Status :
Active
Ventilation :
Non-Vented
Datasheets
MS300-10C
Masach MS300-10C
Cover 0.118" (3.00mm) 0.984" (25.00mm) Snap Fit 1.205" (30.60mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 30.6 mm 25 mm
MS300-10C Overview
MS300-10C Features
As a type of Cover
Snap Fit value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS300-10C Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS300-10C RF Shields applications.
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC