MS233-10S
Mfr.Part #
MS233-10S
Description
23.3 X 17.5 X 3.3MM EMI/RF SHIEL
Stock
831
In Stock :
831
Ventilation :
Non-Vented
Shields
Base Product Number :
MS233
Material :
Tin-Steel (CRS)
Thickness :
3.3 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Height - Overall :
0.130" (3.30mm)
Length :
23.3 mm
Length - Overall :
0.917" (23.30mm)
Width :
17.5 mm
Width - Overall :
0.689" (17.50mm)
Type :
Shield, 1-Piece
Datasheets
MS233-10S
Masach MS233-10S
Shield, 1-Piece 0.130" (3.30mm) 0.689" (17.50mm) Solder 0.917" (23.30mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 23.3 mm 17.5 mm
MS233-10S Overview
MS233-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
A solid enclosure of Tray
MS233-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS233-10S RF Shields applications.
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC