MS233-10F
Mfr.Part #
MS233-10F
Description
RF SHLD FRAME 0.689"X0.917" SLDR
Stock
850
In Stock :
850
Type :
Frame
Height - Overall :
0.130" (3.30mm)
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Height (mm) :
5(mm)
Material :
Tin-Plated Steel
Width - Overall :
0.689" (17.50mm)
Length :
23.3 mm
RoHS :
Details
Base Product Number :
MS233
Brand :
Product Length (mm) :
23.3(mm)
Ventilation :
Mounting Style :
Surface Mount
Width :
17.5 mm
Length - Overall :
0.917" (23.30mm)
Thickness :
3.3 mm
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Product Depth (mm) :
17.5(mm)
Datasheets
MS233-10F
Masach MS233-10F
Frame 0.130" (3.30mm) 0.689" (17.50mm) Solder 0.917" (23.30mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 23.3 mm 17.5 mm
MS233-10F Overview
MS233-10F Features
As a type of Frame
A solid enclosure of Tray
MS233-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS233-10F RF Shields applications.
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Lightings
  • Rectifiers
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC