MRF24WN0MB-I/RM100
Mfr.Part #
MRF24WN0MB-I/RM100
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
37-SMD Module
Description
RX TXRX MODULE WIFI W.FL SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Package / Case :
37-SMD Module
Power - Output :
20.7dBm
RoHS :
Compliant
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Max Frequency :
2.472 GHz
Technology :
IEEE 802.11b/g/n
Mounting Type :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
37
Firmware Version :
1.0.0
Number of Channels :
13
Number of Terminals :
37
Product Length (mm) :
26.67(mm)
Microchip Technology Inc
Number of Functions :
1
Rad Hardened :
No
Sensitivity :
-95.7dBm
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Width :
17.78mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Series :
Mounting :
Frequency :
2.4GHz
Length :
26.67mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Depth (mm) :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Pins :
Antenna Type :
Antenna Not Included, W.FL
Base Part Number :
MRF24WN0M
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
JESD-30 Code :
R-XXMA-N37
Terminal Form :
NO LEAD
Modulation :
BPSK, CCK, DSSS, QAM, QPSK
ISM Band :
Not Required
Height Seated (Max) :
2.286mm
Protocol :
802.11b/g/n
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Seated Height-Max :
2.286 mm
Sensitivity (dBm) :
-95.7 dBm
Memory Size :
Supply Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85 °C
RF Family/Standard :
WiFi
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Obsolete
Current - Receiving :
61mA~73mA
Serial Interfaces :
SPI
Published :
Package :
Tray
Interface :
SPI
Utilized IC / Part :
Schedule B :
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Screening Level :
TS 16949
Product Height (mm) :
2.16(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3V
Current - Transmitting :
196mA~248mA
Base Product Number :
MRF24WN0
Data Rate :
54Mbps
Microchip Technology MRF24WN0MB-I/RM100
2.4GHz WiFi -40°C~85°C 3.15V~3.45V SPI Tray Antenna Not Included, W.FL 54Mbps 20.7dBm 802.11b/g/n -95.7dBm 37-SMD Module
MRF24WN0MB-I/RM100 Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Surface Mount is adopted.optimized performance is achieved by utilizing the Tray package in this RF Transceiver module.Throughout this RF Transceiver module, there are 37 terminations.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the particular high power Transceivers, the MRF24WN0M family is represented.There are 37 pins used for high power RF Transceiver operation.In the -- family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 3.15V~3.45V volts to the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Surface Mount mount.
MRF24WN0MB-I/RM100 Features
Tray package
37 terminations
MRF24WN0M
37 pins
3.15V~3.45V volts