MRF24WB0MAT/RM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRF24WB0MAT/RM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
36-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Qualification Status :
Not Qualified
Product Status :
Obsolete
Number of Terminals :
36
Current - Transmitting :
115mA~154mA
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
2.4GHz~2.484GHz
Current - Receiving :
85mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
RF Family/Standard :
WiFi
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protocol :
802.11b
Power - Output :
10dBm
Antenna Type :
Integrated, Trace
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
12 Weeks
Modulation :
DSSS
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
Sensitivity :
-91dBm
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Non-Compliant
Utilized IC / Part :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Rate :
2Mbps
Microchip Technology Inc
Power Supplies :
3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Serial Interfaces :
JTAG, SPI
Package / Case :
36-SMD Module
Number of Terminations :
36
Datasheets
MRF24WB0MAT/RM
2.4GHz~2.484GHz WiFi -40°C~85°C 2.7V~3.6V JTAG, SPI Integrated, Trace 2Mbps 10dBm 802.11b -91dBm 36-SMD Module
MRF24WB0MAT/RM Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Surface Mount method.This RF Transceiver module has 36 terminations.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module belongs to the - family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.2.4GHz~2.484GHz is the frequency of the RF Transceiver Module.
MRF24WB0MAT/RM Features
Surface Mount
36 terminations
2.7V~3.6V volts