MR071A473GAA
Mfr.Part #
MR071A473GAA
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Length :
12.44mm
Mount :
Through Hole
Depth :
3.55mm
Height Seated (Max) :
0.490 12.44mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Straight
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Series :
Ceralam® MR
Lead Pitch :
10.16mm
Capacitance :
0.047µF
Multilayer :
yes
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
Height :
3.55mm
Lead Diameter :
635 µm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Datasheets
MR071A473GAA
Ceralam® MR 0.047μF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR071A473GAA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.10.16mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
MR071A473GAA Features
a size/dimension of 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V