MR071A103KAA
Mfr.Part #
MR071A103KAA
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Length :
12.44mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.490 12.44mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
10.16mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Diameter :
635 µm
Published :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000pF
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Series :
Ceralam® MR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size Code :
Height :
3.55mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Style :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
MR071A103KAA
Ceralam® MR 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR071A103KAA Overview
A 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
MR071A103KAA Features
a size/dimension of 0.490Lx0.140W 12.44mmx3.55mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V