MPZ1608Y101BTA00
Mfr.Part #
MPZ1608Y101BTA00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 1LN
Stock
2
In Stock :
2
Ferrite Beads and Chips
Core Material :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
0603
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2001
Number of Lines :
1
Packing Method :
TR, 7 INCH
Max DC Current :
2A
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
25%
Current Rating :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Impedance @ Frequency :
100Ohm @ 100MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
939.8μm
DC Resistance (DCR) (Max) :
40mOhm
Production (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
100Ohm
Construction :
Chip Bead
Series :
MPZ
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
MPZ1608Y101BTA00
TDK Corporation MPZ1608Y101BTA00
MPZ1608Y101BTA00 Description
MPZ1608Y101BTA00 Features
Noise reduction solution for the power line.
Performs well even in signal lines where low direct current resistance is required.
Operating temperature range: –55 to +125°C
MPZ1608Y101BTA00 Applications
Smartphones
Tablet terminals
Various modules
STBs
Smart grids
Industrial equipment
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN