MPZ1005S121CT000
Mfr.Part #
MPZ1005S121CT000
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Stock
19
In Stock :
19
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Core Material :
Ferrite
Case Code (Metric) :
1005
REACH SVHC :
No SVHC
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
1997
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Series :
MPZ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Width :
0.5mm
Filter Type :
Power Line
Current Rating :
1.2A
Impedance :
120Ohm
Packing Method :
Tape and Reel
DC Resistance (DCR) (Max) :
90mOhm
Impedance @ Frequency :
120Ohm @ 100MHz
Construction :
Chip Bead
Tolerance :
25%
Max DC Current :
1.2A
Datasheets
MPZ1005S121CT000
TDK Corporation MPZ1005S121CT000
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN