MPI-400-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPI-400-10
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 400VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Voltage - Primary :
100V 115V 200V 215V 230V
Additional Feature :
TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
UL; CSA
Series :
MPI
Height :
98.2mm
Height Seated (Max) :
98.20mm
Termination Style :
Terminal Block
Max Output Current :
40A
Size / Dimension :
104.80mm Lx128.10mm W
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 80A Series 40A
Physical Dimension :
104.8mm X 122mm X 101.6mm
Max Power Dissipation :
400W
Lead Free :
Lead Free
Length :
104.8mm
HTS Code :
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Width :
122mm
VA Rating :
400 VA
Output Voltage 2 :
5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Weight :
9.9lbs 4.5kg
Published :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Terminal Block
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Chassis Mount
Secondary Winding(s) :
Dual
Output Voltage 1 :
5V
Primary Winding(s) :
Dual, Multiple Taps
Type :
Laminated Core
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
400VA
Datasheets
MPI-400-10
Signal Transformer MPI-400-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V