MPI-300-10
Mfr.Part #
MPI-300-10
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 300VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Additional Feature :
TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
VA Rating :
300 VA
Output Voltage 2 :
5V
Height Seated (Max) :
98.20mm
Weight :
7.8lbs 3.5kg
Termination Style :
Terminal Block
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Terminal Block
Current - Output (Max) :
Parallel 60A Series 30A
Physical Dimension :
104.8mm X 107.3mm X 101.6mm
Max Power Dissipation :
300W
Published :
Power - Max :
300VA
Height :
98.2mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
107.3mm
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
100V 115V 200V 215V 230V
Approval Agency :
UL; CSA
Length :
104.8mm
Center Tap :
No
Output Voltage 1 :
5V
Primary Winding(s) :
Dual, Multiple Taps
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Size / Dimension :
104.80mm Lx113.10mm W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Laminated Core
Mount :
Chassis Mount
Secondary Winding(s) :
Dual
Max Output Current :
30A
Datasheets
MPI-300-10
Signal Transformer MPI-300-10
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V