MPC880ZP66
Mfr.Part #
MPC880ZP66
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
Stock
205
In Stock :
205
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Base Part Number :
MPC880
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tray
Format :
FIXED POINT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Published :
1999
RAM Controllers :
DRAM
Series :
MPC8xx
Speed :
66MHz
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
357
Terminal Finish :
TIN LEAD
Factory Lead Time :
12 Weeks
No
Boundary Scan :
yes
Surface Mount :
External Data Bus Width :
Integrated Cache :
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
1.8V
Power Supplies :
1.83.3V
Length :
25mm
Voltage - I/O :
3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Height Seated (Max) :
2.52mm
Datasheets
MPC880ZP66
Freescale Semiconductor MPC880ZP66
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC880 1.8V 357-BBGA
MPC880ZP66 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~95°C TA should be understood. This is part of the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. Using MPC880 will help you find variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 357 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.8V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 1.9V is available. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supply.