MPC880ZP66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC880ZP66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Stock
205
In Stock :
205
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
External Data Bus Width :
32
Power Supplies :
1.83.3V
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Integrated Cache :
yes
Number of Terminations :
357
Supply Voltage :
1.8V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Low Power Mode :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
32
Factory Lead Time :
12 Weeks
Address Bus Width :
Boundary Scan :
USB :
USB 2.0 (1)
Height Seated (Max) :
2.52mm
Terminal Position :
BOTTOM
Base Part Number :
MPC880
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Series :
MPC8xx
Speed :
66MHz
Voltage - I/O :
3.3V
Packaging :
Tray
Package / Case :
357-BBGA
JESD-609 Code :
e0
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Published :
1999
Length :
25mm
Graphics Acceleration :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
RAM Controllers :
DRAM
Terminal Form :
Ball
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Format :
FIXED POINT
Surface Mount :
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Datasheets
MPC880ZP66
NXP Semiconductors MPC880ZP66
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC880 1.8V 357-BBGA
MPC880ZP66 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~95°C TA should be understood. This is part of the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. Using MPC880 will help you find variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 357 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.8V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 1.9V is available. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supply.