MPC880CVR66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC880CVR66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Surface Mount :
yes
Graphics Acceleration :
No
Height Seated (Max) :
2.52mm
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Form :
Ball
Voltage - I/O :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
1.8V
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
ECCN Code :
5A992
Terminal Position :
BOTTOM
HTS Code :
Address Bus Width :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Packaging :
Tray
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RAM Controllers :
DRAM
JESD-609 Code :
e1
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
External Data Bus Width :
32
USB :
USB 2.0 (1)
Series :
MPC8xx
Length :
25mm
Package / Case :
357-BBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Terminal Pitch :
1.27mm
Boundary Scan :
yes
Speed :
66MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Number of Terminations :
357
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Power Supplies :
1.83.3V
Base Part Number :
MPC880
Integrated Cache :
Format :
FIXED POINT
Bit Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Low Power Mode :
Datasheets
MPC880CVR66
NXP Semiconductors MPC880CVR66
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC880 1.8V 357-BBGA
MPC880CVR66 Overview
Due to its 357-BBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC8xx series. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. MPC880 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 357. Using a 1.8V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 1.9V. An external data bus width of 32 is available on this CPU. According to datasheets, the micro processor requires 1.83.3V power sources.