MPC875ZT133
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC875ZT133
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Terminal Form :
Ball
Series :
MPC8xx
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Low Power Mode :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Security Features :
Cryptography
Format :
FIXED POINT
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM, Security; SEC
Power Supplies :
1.83.3V
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
1.27mm
RAM Controllers :
DRAM
Package / Case :
256-BBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
USB :
USB 2.0 (1)
HTS Code :
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Speed :
133MHz
Address Bus Width :
32
Integrated Cache :
yes
Graphics Acceleration :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Base Part Number :
MPC875
Number of Terminations :
256
Length :
23mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bit Size :
32
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
ECCN Code :
5A002.A.1
Published :
1999
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Voltage - I/O :
3.3V
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
2.54mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
External Data Bus Width :
Surface Mount :
Boundary Scan :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MPC875ZT133
Freescale Semiconductor MPC875ZT133
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC875 1.8V 256-BBGA
MPC875ZT133 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 256-BBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. MPC8xx is its series number. It has DRAM RAM controllers. A HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. To find variants of the microprocessor, try searching with MPC875. A total of 256 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1.8V voltage supply. There are 32 bits in its architecture. With a maximum supply current of 1.9V, it has a maximum power consumption. The CPU's external data bus width is 32. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 1.83.3V power supplies.