MPC875CVR133
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC875CVR133
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Stock
568
In Stock :
568
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Power Supplies :
1.83.3V
USB :
USB 2.0 (1)
Low Power Mode :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
2.54mm
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM, Security; SEC
Terminal Pitch :
1.27mm
Address Bus Width :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Format :
FIXED POINT
Published :
1999
RAM Controllers :
DRAM
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Graphics Acceleration :
No
Terminal Form :
Ball
Bit Size :
32
Integrated Cache :
yes
Series :
MPC8xx
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Number of Terminations :
256
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Package / Case :
256-BBGA
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
HTS Code :
External Data Bus Width :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
JESD-609 Code :
e1
Length :
23mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Security Features :
Cryptography
Supply Voltage :
1.8V
Voltage - I/O :
3.3V
ECCN Code :
5A002.A.1
Boundary Scan :
Base Part Number :
MPC875
Packaging :
Tray
Speed :
133MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
Datasheets
MPC875CVR133
Freescale Semiconductor MPC875CVR133
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC875 1.8V 256-BBGA
MPC875CVR133 Overview
Packed in 256-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~100°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC875. There are 256 terminations totally. With a 1.8V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 1.9V. This CPU has a wide external data Bus width of 32. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supplies.