MPC870ZT66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC870ZT66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Additional Interfaces :
Additional Interfaces
Supplier Device Package :
256-PBGA (23x23)
Series :
MPC8xx
Core Processor :
MPC8xx
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Ethernet :
10/100Mbps (2)
Speed :
66MHz
RAM Controllers :
DRAM
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - I/O :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
256-BBGA
USB :
USB 2.0 (1)
Packaging :
Tray
Datasheets
MPC870ZT66
NXP Semiconductors MPC870ZT66
MPC8xx Microprocessor MPC8xx Series 256-BBGA
MPC870ZT66 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 256-BBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. The MPC8xx series contains it. A MPC8xx processor powers this CPU. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. Suppliers offer a 256-PBGA (23x23) package.