MPC870CZT66
Mfr.Part #
MPC870CZT66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Controllers :
DRAM
Package / Case :
256-BBGA
Speed :
66MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Series :
MPC8xx
Additional Interfaces :
Additional Interfaces
USB :
USB 2.0 (1)
Core Processor :
MPC8xx
Graphics Acceleration :
No
Ethernet :
10/100Mbps (2)
Supplier Device Package :
256-PBGA (23x23)
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
3.3V
Datasheets
MPC870CZT66
NXP Semiconductors MPC870CZT66
MPC8xx Microprocessor MPC8xx Series 256-BBGA
MPC870CZT66 Overview
Packed in 256-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~100°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU is cored with a MPC8xx processor. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. 256-PBGA (23x23) package is offered by suppliers.