MPC866TVR133A
Mfr.Part #
MPC866TVR133A
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
No
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Speed :
133MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Tray
Format :
FIXED POINT
Height Seated (Max) :
2.52mm
Power Supplies :
1.83.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Supply Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
MPC866
Low Power Mode :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Voltage - I/O :
3.3V
Address Bus Width :
Boundary Scan :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Integrated Cache :
RAM Controllers :
DRAM
Length :
25mm
Datasheets
MPC866TVR133A
NXP Semiconductors MPC866TVR133A
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC866 1.8V 357-BBGA
MPC866TVR133A Description
MPC866TVR133A Features
The maximum frequency operation of the external bus is 66 MHz