MPC866TVR100A
Mfr.Part #
MPC866TVR100A
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
RAM Controllers :
DRAM
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
MPC866
Address Bus Width :
32
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Format :
FIXED POINT
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
25mm
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Integrated Cache :
Power Supplies :
1.83.3V
Voltage - I/O :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Height Seated (Max) :
2.52mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Boundary Scan :
Supply Voltage :
1.8V
Speed :
100MHz
30
Datasheets
MPC866TVR100A
NXP Semiconductors MPC866TVR100A
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC866 1.8V 357-BBGA
MPC866TVR100A Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 357-BBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. MPC8xx is its series number. It has DRAM RAM controllers. A HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. To find variants of the microprocessor, try searching with MPC866. A total of 357 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1.8V voltage supply. There are 32 bits in its architecture. With a maximum supply current of 1.9V, it has a maximum power consumption. The CPU's external data bus width is 32. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 1.83.3V power supplies.