MPC862TVR50B
Mfr.Part #
MPC862TVR50B
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC, 32 BIT POWER ARCHITE
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Published :
2004
Height Seated (Max) :
2.52mm
Package / Case :
357-BBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Integrated Cache :
yes
Address Bus Width :
32
Boundary Scan :
Number of Terminations :
357
Speed :
50MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Format :
FIXED POINT
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
JESD-609 Code :
e1
Base Part Number :
MPC862
RAM Controllers :
DRAM
HTS Code :
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Low Power Mode :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Graphics Acceleration :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Voltage - I/O :
3.3V
Bit Size :
32
Length :
25mm
Terminal Position :
BOTTOM
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
ECCN Code :
5A991
Supply Voltage :
3.3V
Series :
MPC8xx
External Data Bus Width :
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Datasheets
MPC862TVR50B
Freescale Semiconductor MPC862TVR50B
1.27mm 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC862 3.3V 357-BBGA
MPC862TVR50B Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. Using MPC862 will help you find variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 357 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 3.3V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 3.465V is available. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus.