MPC860TZQ66D4
Mfr.Part #
MPC860TZQ66D4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
2.52mm
Base Part Number :
MPC860
Speed :
66MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Length :
25mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Address Bus Width :
Voltage - I/O :
3.3V
Power Supplies :
3.3V