MPC860TVR66D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC860TVR66D4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
66MHz
Base Part Number :
MPC860
External Data Bus Width :
32
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Ball
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
2.52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
MPC8xx
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Length :
25mm
Voltage - I/O :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
ECCN Code :
3A991.A.2
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Terminal Position :
BOTTOM
Power Supplies :
3.3V
Low Power Mode :
yes
Bit Size :
Package / Case :
357-BBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Clock Frequency :
50MHz
RAM Controllers :
DRAM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Terminations :
357
HTS Code :
Terminal Pitch :
1.27mm
Integrated Cache :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Boundary Scan :
Format :
FIXED POINT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Graphics Acceleration :
No
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Datasheets
MPC860TVR66D4
NXP Semiconductors MPC860TVR66D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860TVR66D4 Overview
Packed in 357-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~95°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC860. There are 357 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 3.465V. This CPU has a wide external data Bus width of 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 3.3V power supplies.