MPC860TVR66D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC860TVR66D4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Boundary Scan :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Package / Case :
357-BBGA
Clock Frequency :
50MHz
Low Power Mode :
Address Bus Width :
32
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
External Data Bus Width :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Integrated Cache :
JESD-609 Code :
e1
Bit Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Published :
Series :
MPC8xx
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Graphics Acceleration :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
MPC860
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - I/O :
3.3V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Length :
25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Height Seated (Max) :
2.52mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
ECCN Code :
3A991.A.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
357
Speed :
66MHz
Format :
FIXED POINT
HTS Code :
RAM Controllers :
DRAM
Terminal Form :
Ball
Power Supplies :
3.3V
Datasheets
MPC860TVR66D4
Freescale Semiconductor MPC860TVR66D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860TVR66D4 Overview
Packed in 357-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~95°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC860. There are 357 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 3.465V. This CPU has a wide external data Bus width of 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 3.3V power supplies.