MPC860TCZQ66D4
Mfr.Part #
MPC860TCZQ66D4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Height Seated (Max) :
2.52mm
Power Supplies :
3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - I/O :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Length :
25mm
HTS Code :
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clock Frequency :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Speed :
66MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Surface Mount :
Datasheets
MPC860TCZQ66D4
NXP Semiconductors MPC860TCZQ66D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860TCZQ66D4 Description
MPC860TCZQ66D4 Features
4Kb Instruction Cache; MPC860P - 16Kb Instruction Cache
4Kb Data Cache; MPC860P - 8Kb Data Cache
8Kb Dual Port RAM
Instruction and Data MMUs
Up to 32-Bit Data Bus (Dynamic Bus Sizing for 8,16, and 32 Bits)
32 Address Lines
Complete Static Design (040 MHz Operation)