MPC860PZQ66D4
Mfr.Part #
MPC860PZQ66D4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Supply Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e0
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Power Supplies :
3.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
25mm
Speed :
66MHz
Clock Frequency :
50MHz
Published :
Voltage - I/O :
3.3V
Boundary Scan :
Height Seated (Max) :
2.52mm
Terminal Pitch :
1.27mm
MPC8xx
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V