MPC860PZQ50D4
Mfr.Part #
MPC860PZQ50D4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
ECCN Code :
3A991.A.2
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Boundary Scan :
yes
Base Part Number :
MPC860
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Ball
Factory Lead Time :
12 Weeks
Format :
FIXED POINT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Package / Case :
357-BBGA
Height Seated (Max) :
2.52mm
Power Supplies :
3.3V
Published :
HTS Code :
Supply Voltage :
3.3V
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
50MHz
Length :
25mm
External Data Bus Width :
32
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Low Power Mode :
Packaging :
Tray
Bit Size :
32
Integrated Cache :
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Terminal Position :
BOTTOM
Clock Frequency :
50MHz
Address Bus Width :
Voltage - I/O :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Graphics Acceleration :
No
Number of Terminations :
357
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Datasheets
MPC860PZQ50D4
Freescale Semiconductor MPC860PZQ50D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860PZQ50D4 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 357-BBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~95°C TA is determined. This is a member of the MPC8xx series. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Use MPC860 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 357 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 3.3V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. There is a maximum supply current of 3.465V in this microprocessor. Its external data bus width is 32. CPU microprocessor clock frequency is 50MHz. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 3.3V power supply.