MPC860DPZQ66D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC860DPZQ66D4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Voltage - I/O :
3.3V
HTS Code :
Base Part Number :
MPC860
Published :
1995
Power Supplies :
3.3V
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Surface Mount :
yes
Speed :
66MHz
Address Bus Width :
32
Clock Frequency :
50MHz
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
ECCN Code :
3A991.A.2
Low Power Mode :
yes
Terminal Pitch :
1.27mm
Bit Size :
32
Boundary Scan :
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
357
Integrated Cache :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
External Data Bus Width :
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Format :
FIXED POINT
Terminal Position :
BOTTOM
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (1)
Series :
MPC8xx
Height Seated (Max) :
2.52mm
Length :
25mm
Packaging :
Tray
Package / Case :
357-BBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Operating Temperature :
0°C~95°C TA