MPC860DPZQ50D4R2
Mfr.Part #
MPC860DPZQ50D4R2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
MPC860
Speed :
50MHz
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Published :
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (1)
Voltage - I/O :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MPC860DPZQ50D4R2
NXP Semiconductors MPC860DPZQ50D4R2
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
MPC860DPZQ50D4R2 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tape & Reel (TR). 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~95°C TA. In the MPC8xx series, it is found. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search MPC860 for variants of the embedded microprocessor.