MPC860DEZQ50D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC860DEZQ50D4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Format :
FIXED POINT
HTS Code :
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Form :
Ball
Base Part Number :
MPC860
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
2.52mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Supplies :
3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
357-BBGA
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Voltage - I/O :
3.3V
Series :
MPC8xx
Additional Interfaces :
I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Speed :
50MHz
Packaging :
Tray
Bit Size :
32
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Low Power Mode :
yes
Boundary Scan :
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
ECCN Code :
3A991.A.2
External Data Bus Width :
32
Length :
25mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Integrated Cache :
Supply Voltage :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (2)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
357
Published :
Datasheets
MPC860DEZQ50D4
NXP Semiconductors MPC860DEZQ50D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860DEZQ50D4 Overview
Since the microprocessor is packed in 357-BBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~95°C TAw what the operating temperature is around 0°C~95°C TA. In the series MPC8xx, it is found. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Use MPC860 to search for variants of the cpu microprocessor. The total number of terminations is 357. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3.3V voltage supply should be possible. The architecture of the microprocessor is 32-bit. 3.465V is its maximum supply current. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. There is 50MHz clock frequency for the microprocessor. In the datasheet, 3.3V power supplies are required for this embedded microprocessor.