MPC8560PX833LC
Mfr.Part #
MPC8560PX833LC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
784-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, 833
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Controllers :
DDR, SDRAM
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Graphics Acceleration :
No
Core Processor :
PowerPC e500
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Ethernet :
10/100/1000Mbps (2)
Published :
Speed :
833MHz
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Base Part Number :
MPC8560
Additional Interfaces :
I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Series :
MPC85xx
Packaging :
Tray
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Package / Case :
784-BBGA, FCBGA
Datasheets
MPC8560PX833LC
NXP Semiconductors MPC8560PX833LC
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8560 784-BBGA, FCBGA
MPC8560PX833LC Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 784-BBGA, FCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC85xx series. The CPU is cored with a PowerPC e500 processor. The CPU uses DDR, SDRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART. In this CPU, I/O is set to 2.5V 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC8560 if you are looking for variants.