MPC855TCZQ50D4R2
Mfr.Part #
MPC855TCZQ50D4R2
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Stock
898
In Stock :
898
Speed :
50MHz
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Base Part Number :
MPC855
Voltage - I/O :
3.3V
Published :
2001
Package / Case :
357-BBGA
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Datasheets
MPC855TCZQ50D4R2
NXP Semiconductors MPC855TCZQ50D4R2
Microprocessor MPC8xx Series MPC855 357-BBGA
MPC855TCZQ50D4R2 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 357-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor can be searched for with MPC855 if you are looking for variants.