MPC852TVR100A
Mfr.Part #
MPC852TVR100A
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Base Part Number :
MPC852
External Data Bus Width :
32
Length :
23mm
Number of Terminations :
256
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Low Power Mode :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
ECCN Code :
3A991.A.2
Clock Frequency :
66MHz
Bit Size :
32
Integrated Cache :
yes
Address Bus Width :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
HTS Code :
Packaging :
Tray
Power Supplies :
1.83.3V
DRAM
Terminal Pitch :
1.27mm
256-BBGA
Height Seated (Max) :
2.54mm
Graphics Acceleration :
No
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Series :
MPC8xx
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - I/O :
3.3V
Surface Mount :
Speed :
100MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
MICROPROCESSOR, RISC
Format :
FIXED POINT
Supply Voltage :
1.8V