MPC850ZQ80BU
Mfr.Part #
MPC850ZQ80BU
Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Voltage - I/O :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Base Part Number :
MPC850
Published :
USB :
USB 1.x (1)
Speed :
80MHz
Datasheets
MPC850ZQ80BU
NXP Semiconductors MPC850ZQ80BU
Microprocessor MPC8xx Series MPC850 256-BBGA
MPC850ZQ80BU Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 256-BBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. The MPC8xx series contains it. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC850.