MPC850DSLCZQ50BU
Mfr.Part #
MPC850DSLCZQ50BU
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Speed :
50MHz
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
256
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Low Power Mode :
yes
Bit Size :
32
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
JESD-609 Code :
e0
Integrated Cache :
yes
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Boundary Scan :
Voltage - I/O :
3.3V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Ethernet :
10Mbps (1)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
2.35mm
External Data Bus Width :
32
RAM Controllers :
DRAM
Address Bus Width :
26
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
MPC8xx
Format :
FIXED POINT
ECCN Code :
3A991.A.2
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Packaging :
Tray
Power Supplies :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
HTS Code :
Clock Frequency :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
23mm
USB :
USB 1.x (1)
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Supply Voltage :
3.3V
Surface Mount :
Terminal Form :
Ball
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Base Part Number :
MPC850
Datasheets
MPC850DSLCZQ50BU
NXP Semiconductors MPC850DSLCZQ50BU
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC850 3.3V 256-BBGA
MPC850DSLCZQ50BU Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor can be searched for with MPC850 if you are looking for variants. In total, there are 256 terminations. When the voltage supply is 3.3V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 3.465V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. 50MHz is the microprocessor's clock frequency. According to its datasheet, this micro processor requires 3.3V power supplies.