MPC850CZQ50BU
Mfr.Part #
MPC850CZQ50BU
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Stock
1
In Stock :
1
Microprocessors
Bit Size :
32
Number of Terminations :
256
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
23mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
256-BBGA
External Data Bus Width :
32
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-609 Code :
e0
Boundary Scan :
yes
RAM Controllers :
DRAM
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Graphics Acceleration :
No
Low Power Mode :
USB :
USB 1.x (1)
Height Seated (Max) :
2.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - I/O :
3.3V
Clock Frequency :
50MHz
Power Supplies :
3.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MPC850
Published :
1997
Speed :
50MHz
MICROPROCESSOR, RISC
Address Bus Width :
26
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Integrated Cache :
Format :
FIXED POINT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
MPC850CZQ50BU
NXP Semiconductors MPC850CZQ50BU
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC850 3.3V 256-BBGA
MPC850CZQ50BU Overview
Packed in 256-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~95°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC850. There are 256 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 3.465V. This CPU has a wide external data Bus width of 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 3.3V power supplies.