MPC850CVR50BU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC850CVR50BU
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Ethernet :
10Mbps (1)
Voltage - I/O :
3.3V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Supply Voltage :
3.3V
Low Power Mode :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Integrated Cache :
yes
Bit Size :
32
Power Supplies :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
MPC8xx
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Graphics Acceleration :
No
Address Bus Width :
26
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e1
External Data Bus Width :
32
Height Seated (Max) :
2.54mm
Length :
23mm
Terminal Position :
BOTTOM
Boundary Scan :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Published :
USB :
USB 1.x (1)
Package / Case :
256-BBGA
Terminal Form :
Ball
Speed :
50MHz
Number of Terminations :
256
RAM Controllers :
DRAM
Format :
FIXED POINT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MPC850
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Surface Mount :
Terminal Pitch :
1.27mm
HTS Code :
Datasheets
MPC850CVR50BU
NXP Semiconductors MPC850CVR50BU
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC850 3.3V 256-BBGA
MPC850CVR50BU Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor can be searched for with MPC850 if you are looking for variants. In total, there are 256 terminations. When the voltage supply is 3.3V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 3.6V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. According to its datasheet, this micro processor requires 3.3V power supplies.