MPC564CVR66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC564CVR66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
388-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
56
RAM Size :
32K x 8
Speed :
66MHz
Base Part Number :
MPC564
Series :
MPC5xx
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Core Processor :
PowerPC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case :
388-BBGA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~2.7V